Skip to content

Ders Paketleri

Online Olarak Üniversite Deneyimi

Veri Bilimi

Akademik Dersler:
- Programming Basics - Optimization - Game Theory - Simulation - Data Science - Predictive Modeling -Learning from Data - Robust Design - Industry 4.0


Sosyal Bilimler Paketi

“Karar Verme” ye Disiplinler Arası Bir Bakış

 Karar verme; bilgi toplama, var olan bilgiyi organize etme, alternatif yolları belirleme ve bunları değerlendirme ve en nihayetinde bir seçim yapmayı içeren bilişsel bir süreçtir. Aynı zamanda toplumlar refahlarını, özgürlüklerini, yasam biçimlerini doğrudan etkileyen kolektif kararlar alırlar. Bu sürecin mikrodan makroya uzanan katmanları farklı disiplinler tarafından çalışılmaktadır.

Karar almanın nörobilişsel temelleri nedir?”, “Sahiplendiğimiz kararlar ne kadar bizim kararlarımızdır?”, “Tutumlarımız, sosyal kimliklerimiz kararlarımızı etkiler mi?”,  “Liderler nasıl karar alır?”, “Tarihte önemli kararlar nasıl alınmıştır?”, “Mitolojik/edebi kahramanlar perspektiften karar alma nasıldır?” Seçmenler nasıl karar verirler?”,  “Dış politikada karar alma süreçleri nasıl işler?” bunlar ve daha birçok soru farklı disiplinler tarafından cevabı araştırılan sorulardır. 

Aktif öğrenme prensibi üzerine kurulu bu yaz okulunda öğrencilerin; psikoloji, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler, sosyoloji, tarih ve edebiyat perspektiflerinden karar verme süreçlerinin farklı yönleri hakkında, kendi yaşantılarıyla da ilişkilendirebilecekleri bir bilgi birikimi oluşturmaları ve farklı sosyal bilimler disiplinlerinin çalışma soruları ve yöntemlerini öğrenmeleri hedeflenmektedir.

Akademik Dersler:


- Spor Psikolojisinde Karar Alma
- Karar Almada Dilin Rolü
- Sosyal Kimlikler ve Karar Alma - Zekaya İlişkin İnançlarımız Kararlamıza Nasıl Yansıyor? - Neden Göç Ediyoruz: Makro Dönüşümler Mikro Kararlar - Toplumlar Nasıl Karar Alır? - Güç, Otorite ve Meşruiyet - Liderlik ve Karar Alma Süreçleri - Uluslararası Örgütler ve Karar Alma - "Romanın ve Hayatın İnsanları Özgür Müydü? Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Toplumsal Cinsiyet" - Algısal Kararlar-Muğlak Uyaranlar - Algısal Karar Almanın Nörobilişsel Modellemesi - Romantik İlişkiler - Tutumlarımız Karar Verme Süreçlerimizi Nasıl Etkiliyor? - "Kahramanlar Nasıl Karar Alır: Mitoloji ve Edebiyat" - Dış Politika ve Karar alma - Sosyal refah ve karar alma - Tarihte Karar Anları: Liderler Tarihi Nasıl Değiştirdi? - Seçimlerde nasıl karar veririz? - Kararlarımızın Ne Kadarı Bize Ait? Eleştirel Düşünce ve SorumlulukYeni Nesil Proje Kampı

Akademik Dersler:
Teknoloji, tasarım ve üretimi merkezine alacak olan kampta genç katılımcıların öncelikle problemler karşısında çözüm odaklı yeteneklerini geliştirmeleri, çözümler sırasında yeni teknolojik gelişmelerden, tasarım odaklı yaklaşımlardan ve açık kaynaklardan faydalanması hedeflenmektedir. Kamp süresince katılımcılar denemekten çekinmeyecekleri, uygulaması ve üretmesi bol bir kamp olacaktır. Belirlenen konu başlıklarını içeren proje için gerekli malzemeler katılımcılara kamp öncesinde ulaştıralacak olup, eğitimler canlı ve video kayıtları ile devam ediyor olacak, aynı zamanda eğitmenler ve diğer katılımcılar ile ortak proje üretmesine olanak sağlayacak şekilde sürdürülecektir. Projenin üretimi sırasında katılımcılar, kodlamadan farklı elektronik kartları tanımaya, bilgisayar ortamında tasarımları modellemeden 3B baskı teknolojisine, elektronik kart çizimi ve üretiminden açık kaynakları kullanmaya kadar birçok konuda bilgi edinmiş olacaktır. Eğitmenlerin daha önce geliştirdikleri projeleri yakından inceleme fırsatı bulacaklardır. Öğrenilen bilgiler bireysel ve grup projesi ile desteklenecek olup, farklı meslekler hakkında katılımcılar uygulamalı ön bilgiye sahip olarak kamptan ayrılacaktır.

Hukuk

Akademik Dersler:
- ÖzÜ Hukuk Fakültesi’nde Okumak - Covid 19 Olabilir Ama Korkmuyorum: Benim Temel Haklarım Var - Ligler Seyircisiz Başlıyor: Ulusal ve Uluslararası Spor Yargısı - 007 James Bond ve K9 Lessi: Burnuma Kötü Kokular Geliyor - Geleceğe Yeni Hukukla Yolculuk: Yapay Zeka - Hukuki Yazılım ve G6 Çağı - Şikayetim Var Arzuhalcim: Birlikte Bir Dilekçe Yazalım - Sözleştiğimizde Covid19 Yoktu: Ne Olacak Şimdi? - Vergi Versem mi, Kaçırsam mı? Sosyal Hukuk Devletinde Vergi Ödevi - Vazgeçilmez Yaşam Triosu: Hukuk, Ekonomi ve Çevre - Komşuluk Hukukundan Uluslararası Hukuka: 2020’de Hukuksal Açıdan Suriyeliler - Justinianus, Sezar, Neron ve Spartaküs’ten Günümüze Etkiler: Roma - Hukukunda Vatandaşlık, Hak ve Sorumluluk - Doktor Derdime Bir Çare ya da Hesap Ver: Hastaların Hakları / Global - Lawyers: How can be achieved? - Kısa Film Çalışması - Evet, Bugün Gençlerin Avukatıyız! - Sanat ve Ceza Hukuku Yarışması: "Tutsak Olma Özgür Yaşa!" - Mavi Turda Yolculuk: Pandemi Bizimle Tatilde Mi? - Genç Hukuçular Yarışması

Öğrencilerimiz hukuk alanı ile ilgili dilekçe yazımı, yapay zeka hukuku, pandemi sürecinde hukuk gibi bir çok alanda hem tartışma hem akademik bilgiler içeren derslere katılacak olup, ders içerisinde gerçekleştirecekleri çeşitli grup aktiviteler ile ödüllü yarışmalara da katılacaktır.

Havacılık

Akademik Dersler:
- Uçuş Prensipleri
- Uçak Genel Bilgileri
- Haberleşme
- Meteoroloji
- Havacılık Emniyet Sistemleri
- Performans
- Havacılık Hukuku
- Seyrüsefer
- İnsan Performansı
- 737 Simulatör (İstanbul'dan katılan öğrencilerimiz kampüsümüzdeki gerçek simulatörde uçuş deneyimi yaşayabilecektir.)


Gastronomi ve Otel Yöneticiliği

Akademik Dersler:

Otelcilik ve Gastronomi Sektörleri ve Grup Projesi hakkında bilgilendirme -Oteller Dünyası -Yeteneğimi Nasıl Yönetebilirim? -Ne Yesek, Nasıl Yesek I -Ne Yesek, Nasıl Yesek III -Ekonomi Oyunu -Tarladan Sofraya Gıdaların Hikayesi -Moleküler Gastronomi -Sosyal Medya Üzerinden Misafir ile İletişim ve Pazarlama -Türk Mutfak Kültürü -Gastronomide Yeni Trendler -Ev Yapımı Makarna Atölyesi -Ne Yesek, Nasıl Yesek II -Sanat Deneyim İçindir -Mobilite'nin Geleceği: Covid Sonrası Yaşam -Kahve Kafeleri Nasıl Para Kazanır? -Baharatın İzinde Gastronomi -Grup Projelerin Sunumu

Mimarlık ve Tasarım

Akademik Dersler:
- DARK 101: Tasarım ve Mimarlık Kültürü
- DARK 102: Anlatım Teknikleri
- DARK 103: Tasarım Atölye I Kompozisyon
- DARK 104: Tasarım Atölye II Strüktür
- DARK 105: Tasarım Atölye III İşlev
- DARK 106: Tasarım Atölye IV Hareket
- DARK 107: VR Atölyesi
- DARK 108: Sunuş Atölyesi I
- DARK 109: Sunuş Atölyesi II
- DARK 110: Sergileme Atölyesi

Burs İmkanı

Başarı Bursu

  • Ön kayıt işlemini tamamlayan tüm adaylarımız, akademik başarıları, okudukları okul ve aile gelir durumları göz önünde bulundurularak burs değerlendirilmesine alınır.
  • Burs miktarları %0, %25, %50, %75 ve %100(Tam burslu) olarak değerlendirilebilir.
  • Burs miktarı kesin kayıt işlemi sırasında tüm Online Lise Yaz Okulu eğitim ücreti üzerinde düşülerek, kalan ödeme miktarı olarak bildirilir.
  • Burs değerlendirmesi sonucu kesin kayıt kabulu ile birlikte adaylara e-mail olarak bildirilir.

Önemli: Belgelerde hatalı bilgiler olması durumunda burs değerlendirmesi yapılmamaktadır.

Burs değerlendirilmesi akademisyenlerimizden oluşan Lise Yaz Okulu Burs Değerlendirme Komitesi tarafından gerçekleştirilir.